And today, we have had a slice each. Thankfully it is very nice, but it cost a small fortune! I followed an old recipe from one of my late DM's cookery books ( and weighed everything in pounds and ounces for authenticity!), but after buying a pound of glace cherries ( circa £5), a block of butter (£2), six eggs (£2.20), then the sugar, flour from the larder, plus 2 hours in a slow oven......it was an expensive cake.
20mph speed limit....for or against?
How to be happy - 5 golden rules